System VIS (Visual Inertial System) – zapomnij o szkicowaniu podczas inwentaryzacji

System VIS (Visual Inertial System) – zapomnij o szkicowaniu podczas inwentaryzacji

System VIS (Visual Inertial System) w skanerach laserowych Leica Geosystems stanowi przełom w przemyśle pomiarów geoprzestrzennych, umożliwiając natychmiastową rejestrację danych w terenie i eliminując konieczność powrotu na miejsce w celu uzupełnienia brakujących obszarów. Dzięki połączeniu zaawansowanej technologii wizualnej i inercyjnej, system VIS zmienia sposób, w jaki przeprowadza się skanowanie laserowe, oferując użytkownikom niezrównaną efektywność i precyzję.

Tradycyjnie proces rejestracji danych po skanowaniu laserowym wymagał czasochłonnego przetwarzania w biurze przy użyciu dedykowanego oprogramowania. Często dochodziło do sytuacji, gdzie nakładające się elementy nie były łatwe do zidentyfikowania, co prowadziło do konieczności powrotu na miejsce w celu wykonania dodatkowych skanów. System VIS zmienia tę dynamikę, umożliwiając automatyczną rejestrację danych w terenie po każdym skanowaniu. Dzięki temu operatorzy mogą natychmiast sprawdzać kompletność zebranych danych i planować kolejne kroki pracy.

Technologia VIS opiera się na inercyjnej jednostce pomiarowej (IMU) oraz pięciu kamerach VIS wbudowanych w skaner laserowy. Te zaawansowane sensory umożliwiają śledzenie ruchu skanera w trzech wymiarach oraz rejestrowanie danych z otoczenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu system może automatycznie łączyć dane z kolejnych skanowań, tworząc połączoną chmurę punktów dostępną do wglądu na urządzeniu mobilnym.

Kluczową zaletą systemu VIS jest możliwość kontrolowania kompletności danych jeszcze na miejscu, co eliminuje konieczność wielokrotnych podróży i oszczędza czas oraz koszty. Operatorzy mogą szybko i skutecznie reagować na ewentualne braki w zebranych danych, optymalizując proces skanowania i zapewniając pełną dokładność pomiarów.

Warto również podkreślić, że system VIS nie tylko usprawnia pracę operatorów w terenie, ale także wpływa pozytywnie na procesy w biurze. Dzięki natychmiastowej rejestracji danych, specjaliści mogą szybciej przystępować do analizy i przetwarzania zebranych informacji, co przekłada się na skrócenie czasu całego cyklu pomiarowego oraz poprawę efektywności pracy.

Po raz pierwszy technologia VIS została zastosowana w skanerze RTC360, gdzie odniosła znaczący sukces. Po kilku latach, Leica Geosystems postanowiła wykorzystać tę innowacyjną technologię również w skanerze BLK360 drugiej generacji, umacniając swoją pozycję jako lidera w dziedzinie pomiarów geoprzestrzennych. Dzięki systemowi VIS, oba te urządzenia oferują użytkownikom niezrównaną wydajność i precyzję, otwierając nowe możliwości w skaningu laserowym.

 

 

   22