Rodzaje niwelatorów - specyfika działania i korzyści z wyboru

Rodzaje niwelatorów - specyfika działania i korzyści z wyboru

Niwelatory to urządzenia stosowane w branży budowlanej, konstrukcyjnej, geodezyjnej oraz wielu innych. Urządzenia te występują w kilku wersjach, o odmiennym mechanizmie działania, stopniu dokładności pomiarów oraz sposobie obsługi. Ponieważ są to urządzenia drogie, przed dokonaniem zakupu warto dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją oraz w razie wątpliwości zasięgnąć pomocy doradcy.

Niwelatory optyczne

Urządzenia optyczne są najpopularniejsze, a historia ich stosowania ma już ponad 100 lat. Ich działanie jest w dużym stopniu zautomatyzowane, co pozwala zminimalizować ryzyko błędnych odczytów. Najczęściej wykorzystują mechanizm wahadłowy, który pozwala na automatyczne wykrywanie i korygowanie błędów. Dzięki temu mogą zapewnić dokładność odczytów na poziomie 1 mm. na każde 100 m. Do obsługi urządzenia potrzebne są zwykle dwie osoby. Warto podkreślić, że są to też najtańsze spośród oferowanych kategorii niwelatorów.

Niwelatory laserowe

Urządzenia laserowe są przeznaczone do wszechstronnego stosowania. Choć są z reguły droższe niż ich optyczne odpowiedniki, to jednak oferują wyższy poziom precyzji odczytów. W czasie pracy posługują się technologią lasera, który pokrywa wybrany teren, w promieniu od 100 do nawet 1000 m. Przeciętnej jakości niwelator laserowy gwarantuje dokładność odczytów na poziomie 1-2 mm na każde 10 m. Droższe urządzenia pozwalają jeszcze bardziej poprawić tę wartość.

Zdecydowaną zaletą niwelatorów laserowych jest ich łatwa obsługa (angażująca tylko jednego operatora) oraz możliwość objęcia zasięgiem całego terenu dookoła. Pozwala też na większy zasięg pomiarów niż niwelatory optyczne. Warto jednak podkreślić, że są mniej dostosowane do wykorzystania mobilnego.

Specjalistyczne rodzaje niwelatorów - rurowe, elektryczne (kodowe)

Niwelatory rurowe to specjalne warianty tych urządzeń, stosowane do detekcji i projektowania układu rur kanalizacyjnych. Są to urządzenia niewielkich rozmiarów, pracujące z precyzją na poziomie 2-3 mm., na każde kilkadziesiąt metrów pomiaru.

Alternatywą wobec niwelatorów optycznych są urządzenia elektroniczne, nazywane niwelatorami kodowymi. Są idealne jeśli zależy nam na obniżeniu ryzyka popełnienia błędu. Niwelatory te automatyzują przebieg pomiaru, korzystając z łat kodowych. Analiza danych i obliczanie wartości również przebiega automatycznie, bez udziału operatora, którego zadaniem jest jedynie wycelowanie urządzenia w łatę i uruchomienie sekwencji wykonywania odczytu.