Niwelator laserowy czy optyczny?

Niwelator laserowy czy optyczny?

Niwelator laserowy czy optyczny?

Niwelatory to narzędzia pomiarowe wykorzystywane głównie w geodezji i budownictwie do precyzyjnego określenia różnicy wysokości między poszczególnymi punktami terenu. Obecnie do tego celu sięga się po dwa główne rodzaje niwelatorów: laserowe oraz optyczne. Czym kierować się przy wyborze? Jakie mają wady, zalety, możliwości oraz ograniczenia? Dzięki naszej analizie wybór odpowiedniego narzędzia okaże się łatwiejszy niż się spodziewasz. 

Niwelatory optyczne

Niwelatory optyczne, zwane również niwelatorami automatycznymi lub poziomicami, są tradycyjnymi narzędziami pomiarowymi, które są używane od wielu dziesięcioleci. Wykorzystują soczewki i pęcherzyk poziomiczy do określenia różnicy wysokości między dwoma punktami. Proces pomiaru niwelatorem optycznym jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku niwelatorów laserowych.

Niwelatory optyczne wymagają ustawienia na statywie i dokładnej kalibracji przed rozpoczęciem pomiaru. Operator niwelatora musi również wykonać odczyt na skali umieszczonej na niwelatorze oraz na tyczce mierniczej, którą przesuwa się między punktami pomiarowymi. Wartości odczytane na skalach są porównywane, a wynik to różnica wysokości między punktami.

Zalety i ograniczenia niwelatorów optycznych

Jedną z głównych zalet niwelatorów optycznych jest ich precyzja. Są one w stanie zapewnić bardzo dokładne pomiary na krótkie i średnie odległości. Ponadto, niwelatory optyczne są stosunkowo tanie w porównaniu do niwelatorów laserowych, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu budowniczych i geodetów. Są również bardziej odporne na ekstremalne warunki pogodowe, a fakt, że nie wymagają zasilania elektrycznego, sprawia, że można swobodnie korzystać z nich w terenie.

Jednak niwelatory optyczne mają także pewne ograniczenia. Są bardziej czasochłonne w obsłudze niż niwelatory laserowe, ponieważ wymagają precyzyjnego ustawienia i kalibracji. Ponadto, nie są odpowiednie do pomiarów na dużą odległość, bo trudno jest utrzymać dokładność pomiarów na większych dystansach. Wymagają również dwóch operatorów – jednego do pomiaru i drugiego do obsługi niwelatora.

Niwelatory laserowe 

Niwelatory laserowe to nowoczesne narzędzia pomiarowe, które emitują wiązki laserowe odbijane od punktu docelowego i wracające do niwelatora. Na podstawie czasu, jaki potrzebuje wiązka laserowa na przebycie tej drogi, niwelator oblicza różnicę wysokości między punktem wyjściowym a docelowym.

Jedną z głównych zalet niwelatorów laserowych jest szybkość pomiaru. Dzięki automatycznemu odczytowi i szybkiemu wydawaniu wyników, można wykonać wiele pomiarów w krótkim czasie, nawet na dużą odległość. Niwelatory laserowe są także bardziej przyjazne dla użytkownika pod kątem obsługi. 

Niwelatory laserowe są także bardziej wszechstronne niż ich optyczne odpowiedniki. Mogą być stosowane zarówno w pomiarach na niskich, jak i wysokich odległościach, co sprawia, że są bardziej uniwersalne. Nie są jednak wolne od wad, a do największych zalicza się podatność na zakłócenia wynikające z trudniejszych warunków atmosferycznych. 

Wszystkie komentarze