Dalmierz laserowy - kiedy i dlaczego warto go kupić?

Dalmierz laserowy - kiedy i dlaczego warto go kupić?

Dalmierze to urządzenia pozwalające na szczegółowe i szybkie dokonywanie pomiarów. Są proste w obsłudze, precyzyjne, mają niewielkie rozmiary, a tym samym nadają się do zastosowania w wielu miejscach. Sprawdzają się nie tylko w branży konstrukcyjnej i budowlanej, ale także w rolnictwie, sporcie, energetyce, leśnictwie i myślistwie. Poniżej przybliżamy temat dalmierzy, przedstawiamy ich najczęściej wybierane typy i podpowiadamy jakie funkcje i możliwości oferują swoim użytkownikom.

Dalmierze laserowe - działanie i oferowane korzyści

Mechanizm laserowy pozwala na dokładną pracę dalmierza, przez co nadaje się do mierzenia odległości jak również kąta nachylenia, spadku terenu lub kubatury pomieszczeń. Jest to zazwyczaj urządzenie stosunkowo nieduże, łatwe w obsłudze i przeznaczone do użytku profesjonalnego jak i amatorskiego. Dalmierz laserowy wysyła wiązką lasery, która odbija się od otoczenia i powraca do urządzenia. Dokonuje się w ten sposób mapowanie danego terenu, z zachowaniem wysokiego stopnia precyzji. Pod tym względem dalmierze coraz częściej zastępują stosowane do tej pory odległościomierze ultradźwiękowe, mniej pomocne w analizie większych obszarów i odległości.

Zalety stosowania dalmierzy laserowych

Przede wszystkim dalmierze są proste w obsłudze i nie wymagają większego zaangażowania ze strony swoich operatorów. Oferują im duży zasięg, nawet ponad 1 km. Mogą być też stosowane w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Jedynie w przypadku obiektów przezroczystych mogą mieć problemy z detekcją. Ponadto niektóre modele mogą mieć problemy w pracy przy pełnym nasłonecznieniu.

Obsługa dalmierza laserowego polega na jego uruchomieniu, wyznaczeniu celu, rozpoczęciu pomiaru (najczęściej poprzez wciśnięcie dedykowanego do tego przycisku) oraz oczekiwaniu na odczyt. Zostanie on zaprezentowany na wyświetlaczu. Urządzenie pozwala na zapisywanie wyników pomiarów oraz na zmianę jednostki, w której jest podawany wynik (w systemie metrycznym lub w jednostkach imperialnych, czyli stopach, calach, itp.).

Kiedy warto kupić i stosować dalmierze?

Po dalmierze sięgają dwie grupy odbiorców. Pierwszą stanowią pracownicy i menadżerowie firm budowlanych, geodezyjnych, konstrukcyjnych, architektonicznych. Poszukują oni profesjonalnych urządzeń do pomiaru na placach budowy, w terenie, w obrębie tworzonych konstrukcji. Do drugiej grupy należą odbiorcy prywatni, którzy pragną wykorzystać dalmierze w łowiectwie, myślistwie, podróżowaniu, sporcie, a także do potrzeb swojego gospodarstwa rolnego lub architektury ogrodowej.